Zhodnotenie roku 2021

Zhodnotenie roku 2021

Touto cestou sa chcem poďakovať ľuďom, ktorí sa v minulom roku podieľali na obnove areálu Sans Souci.

Nemalé úsilie odviedol p. Štefan Mitro. Naprojektoval Kláštorné krížové klenby, ktoré vyrobili Ján a Janík Kolejovci z Iliašovce.

Do montáže oblúkov sa pod vedením Štefana Ķapustu z Lieskovan pustili: Janík Kolej – Iliašovce, Ján Lesňak – Kurimany, Zdenko Fabian – SNV, Štefan Mitro – Prešov, Vlado Kušnirak – SNV.

Obdivoval som ako si od začiatku rozumeli, hoci sa nikdy nepoznali. Nasledovalo omietanie z vnútra. Znovu pod vedením Štefana Kapustu. Nápomocný bol Vlado Kušnirak a Martin Grondžak.

Firma z KE nám počas dvoch dni vyčistila pod tlakom vody a piesku hlavnú loď – strednú časť – kaplnky. Vďaka patrí aj Milošovi Polákovi a jeho synovi Paťovi, ktorí nezištne zabezpečili množstvo vody, ktorá bola potrebná na túto prácu.

Ukončil sa sokel. Práce previedol p. Peter Škabla – SNV.

V jeseni sme sa z Vladom pustili do rekonštrukcie základov bývalého sídla. Pomohli nám: Laco Oláh, Miro Hrušovský, Laco Petrek, Vlado Šivec, Filip Kraus, Paľko Kapusta, Mariana Frankovičová, Hela Lesňáková. Za obedy ďakujeme: Božena Hrušovská, Katarína Hrubiznová, Majka Šivecová, Lívia Fabiánová, Dana Frankovičová. O malé občerstvenie sa postarali Michal a Katarína z bufetu MK.

Finančne nás najviac podporila obec Harichovce a to čiastkou 3 000 eur. Ján Bdžoch z Havličkuv Brod prispel čiastkou 700 eur na zreštaurovanie kartuše.

Alžbeta Mangerová trikrát prispela na výrobu zvonu. Firma GIZI po dohode z Marekom Novotným nám nesmierne pomohla materiálne.

To sú hlavní aktéri, bez ktorých by to nebolo. Samozrejme, bolo vás veľa, ktorí ste sa podieľali či už viac alebo menej. Do pokladničky ste prispeli 543 eur. Tie sú efektívne využité na prevádzku areálu.

No a v roku 2022 plánujeme:

  • Kaplnku vymaľovať.
  • Položiť kamennú podlahu.
  • Osadiť zvon.
  • A nakoniec dať vyrobiť troje dverí.

Chcem vás poprosiť aj o vašu pomoc, či už finančnú, materiálnu alebo učasťou na brigáde. Termín tlačí. V auguste 2023 bude 250. výročie založenia tohoto krásneho miesta, ktoré nesie ten vznešeny názov – SANS SOUCI.

Zároveň sa chcem ospravedlniť ľuďom, keď som sa niekoho dajako dotkol. Ale chránim len to, čo sa podarilo za tie roky vytvoriť. Robíme to zadarmo, v rámci voľného času, preto si vyhradzujeme aj právo, čo sa tam môže a čo nie.

Správca areálu a predseda OZ SANS SOUCI.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *